На 17 септември в Русе се проведе еднодневен семинар, посветен на дейностите по опазване на къдроглавия пеликан в България. Целта на работната среща беше да се представи състоянието на гнездовата популация на вида в страната, действащите природозащитни мерки, информационните дейности и кампании, посветени на пеликана, както и да се дискутират и обсъдят бъдещи дейности, които трябва да бъдат предприети в най-близко време, за да се гарантира сигурното бъдеще на вида. Събитието се организира от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) с подкрепата на Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) – Русе и в рамките на проект „Животът на пеликана“.
В семинара, който се осъществи в информационния център на РИОСВ – Русе, взеха участие 25 експерти от различни заинтересовани страни: природни паркове, Регионални инспекции по околна среда и води, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания към Българска академия на науките (ИБЕИ-БАН), Регионални исторически музеи, Държавни горски стопанства, Общини, Ловно-рибарски дружества, туристически организации и дружества, представители на бизнеса, както и представители на природозащитни неправителствени организации.
Срещата стартира с приветствие от Свилен Чешмеджиев от БДЗП, който благодари на експертите за участието им и интереса към това събитие. След това Невена Иванова от ИБЕИ-БАН представи един от новите проекти, по който учените работят в момента и в който ключово място заема езерото Сребърна – проект Надграждане на разпределена научна инфраструктура „Българска мрежа за дългосрочни екосистемни изследвания“ (LTER-BG), обект от Националната пътна карта за научна инфраструктура 2020-2027 г. Срещата продължи с Веселин Коев от Дирекция на Природен парк „Персина“ – гр. Белене, който представи дейностите по възстановяване на гнездовото находище на къдроглавия пеликан на остров Персин.
Свилен Чешмеджиев от БДЗП презентира на участниците интересни факти от билогията на вида, актуалното състояние на гнездовите колонии в Защитена местност „Калимок-Бръшлен“, остров Персин и в езерото Сребърна, както и дейностите по опръстеняване и сателитна телеметрия, които също са част от проект „Животът на пеликана“. Внимание беше обърнато и на конфликта с рибоядните птици.
Следобедната сесия откри Момчил Петров от РИОСВ – Русе, който представи допълнителна информация за дейностите по опазване на вида, които се осъществяват на територията на езеро Сребърна. След това участниците в срещата дискутираха съвместни бъдещи природозащитни дейности и информационни акции, които да допринесат и гарантират сигурното бъдеще за величествения къдроглав пеликан в България. Специално внимание беше обърнато на екологичната катастрофа с къдроглавите пеликани в Гърция през пролетта на 2022 г., породена от високопатогенен щам на инфлуенцата по птиците (т. нар. птичи грип), работата по изграждането на изкуствените платформи за гнездене, методите за проучвания и мониторинг, вземането на кръвни проби, опръстеняването на млади птици, сателитната телеметрия, конфликта с рибоядните птици, съвместните патрулни схеми, случаите на сблъсъци с въздушните проводници и поставянето на дивертори в най-рисковите участъци от електроразпределителната мрежа, както и потенциалните големи инфраструктурни проекти по река Дунав. Дискутирани бяха и различни информационни и образователни дейности, целящи популяризирането на пеликаните сред широката общественост.
Проект „Опазване на къдроглавия пеликан по черноморско-средиземноморския прелетен път” (LIFE18/NAT/NL/000716) е финансиран по програма Life на ЕС. Проектът се координира от Rewilding Europe, в партньорство с Българско дружество за защита на птиците, Румънското орнитологично дружество SOR, Гръцкото орнитологично дружество HOS, Дирекция на Природен парк „Персина“ – Белене, Rewilding – Украйна и Rewilding – Дунавска делта.