За връзка с нас: +359 82 820 772; +359 82 820 774

 

Днес се навършват 30 години от обявяването на Резерват „Бели Лом”

Press_25_25IMG_2665На днешната дата през 1980 година, със заповед на Председателя на Комитета за опазване на околната среда е обявен Резерват „Бели Лом”, с обща площ 7730.000 дка.
Резерватът е разположен в землищата на село Кривня, община Ветово и град Цар Калоян, община Цар Калоян. През 2007 година, след извършени по-точни замервания площта му е актуализирана със Заповед № РД-564 от 12.07.2007 г. на Министъра на околната среда и водите и е отразен в Картата на възстановената собственост (КВС).
Резерватът включва издънкови дъбово-липови гори, които се обитават от редки и застрашени от изчезване видове птици. В целия комплекс релефът се очертава от полегати до стръмни склонове и част от заливна речна тераса, която е заблатена и мочурлива. Коритото на река Бели Лом се отличава с типично меандрово развитие. На места са се образували къси каньоновидни участъци.
Около 80 % от територията му е покрита от гори от благун, летен и зимен дъб, сребролистна и дребнолистна липа. Срещат се и обикновен и келяв габър, бряст, полски клен, шестил, мекиш, ясен, мукиня, горска ябълка и дива круша, а от храстите - глог, шипка, къпина, обикновен, кучешки дрян, люляк, драка, смрадлика. Бреговете на реката са обрасли от различни видове върби, елши и бяла топола, а водната повърхност на разливите често е покрита от водна леща, мириофилум или стрелолист. Тук са срещат над 70 вида птици, основната част от които са пойни.
Ценността на резервата се допълва от земноводните - няколко вида жаби, дъждовник; от влечугите - пепелянка, няколко вида гущери и костенурки, и от бозайниците - различни видове прилепи, благороден елен, сърна, дива свиня, лисица, вълк, язовец, черен пор, невестулка, дива котка, заек, таралеж и др.
Съгласно заповедта на министъра, в резервата са разрешени посещения с научна цел, преминаването на хора по маркирани пътеки, включително с образователна цел, събиране на семенен материал, диви растения и животни с научна цел или за възстановяването им на други места в количества, начини и време, изключващи нарушения в екосистемите.

Последно променена в Сряда, 04 Август 2010 13:15
Оценете
(0 гласа)

Галерия