За трети пореден път, интериорът на сградата на РИОСВ-Русе е разнообразен с арт- инсталация, съвместен проект на екип от БДЗП – Русе и РИОСВ- Русе.
Целта на инсталацията е чрез средствата на изкуството, да популяризира Международната кампанията „Пролет на живо” (Springalive).
Вдъхновени от трудностите, които птиците изживяват по време на дългия си път обратно към Европа, проектът се стреми да покаже важността на проучването на пролетната миграция.
Декупажирани силуети на щъркели, пчелояди, кукувици, бързолети и лястовици, придружени от информация за самите видовете, привличат вниманието на посетителите, приканвайки ги за тяхното участие в кампанията.
Чрез работата по реализацията на инсталацията, екипът представя един нов за България жанр в съвременното изкуство – т.нар. Community Art – „Общностното изкуство”.
Като артистично движение, то възниква в края на 1960-те в САЩ, Канада, Великобритания, Ирландия и Австралия.
„Изкуство–общностно ангажирано”; „Изкуство, базирано на общността” или „Диалогично изкуство” са варианти на превода на жанра. Възможностите, които той предлага са значителни особено при проекти, подчинени на определени и значими за дадена общност каузи. „Изкуство на Общността” може да се дефинира като начин за създаване на проекти, в които професионални художници си сътрудничат с хора обикновено неангажирани активно в областта на изкуството. Очакваните резултати са в две направления – съвместен арт-обект и най-вече - убедени и активни за каузата хора.
Научете повече за инициативата „Пролет на живо” на адрес: http://www.springalive.net